Lubię tosty. Lubię je, jak cholera! Są szybkie w przygotowaniu, smaczne, a podane na sałacie z sosem vinegrette tworzą wyborne danie.
Tosty znajdziemy w sieciach fastfood i najlepszych restauracjach. Czym zatem się różnią?
Z pewnością zawiniętej w papierek kanapce w przydrożnych barach daleko do chrupiącej koleżanki wyjętej prosto z pieca. Francuskich wariacji tostowych jest wiele, ale dziś na talerzu wylądują Croque Madame & Croque Monsieur.
Zaczynamy?

Zanim zaparkujemy samochód w garażu i ściągniemy uniform stresu wstąpmy po zakupy. Potrzebne nam będą:
– chleb tostowy
– szynka w plasterkach
– gęsta śmietana
– twardy ser żółty ( francuzi używają gruyere lub comte)
– jajko

Kiedy Edyta wchodzi do kuchni, zakłada swój ulubiony dres, czuje się w nim bardzo zrelaksowana. I nie pytajcie, co ma pod dresem, bo to pytanie nie na miejscu. Po prostu mówi, że w kuchni nic nie może jej krępować. Mańka maluje usta na czerwono, a Róża zakłada szpilki. Nie wiem jak zasuwa po tej śliskiej podłodze, ale radzi sobie świetnie. W sumie nigdy nie widziałam Róży w kapciach, czy adidasach. Szpile ma przyklejone do stóp od urodzenia. To takie małe fetysze kobiet, które lubią kuchnię i lubią pichcić. Ja lubię muzykę więc jest ona obecna podczas mojego gotowania. Jej rodzaj zależy od potrawy, dnia, humoru.

Łyk aromatycznej kawy i zaczynamy. To będzie krótka wizytacja kuchenna. Bez oddechu.
wdech; włączam piekarnik na 220 stopni; rozkładam tosty; na spodach tostów rozsmarowuję gęstą śmietanę; nie oszczędzam; potem plaster szynki i trochę startego sera; zamykam drugim tostem lekko przygniatając; ponownie gruba warstwa śmietany i startego sera; wszystko to ląduje w rozgrzanym do czerwoności piekarniku; wydech

Teraz możesz w piękną suknię ubrać stół, napełnić ulubiony kieliszek, zaprosić gościa i cieszyć się chrupiącą przekąską, która rolę wybornego śniadania zagra równie dobrze. Smacznego moje Panie i Panowie!

ps. Panie i Panowie? Madame & Monsieur? Ale, ale. Zapomniałam o nazwie, która jest rzeczą niebywale istotną we Francji. Przepis na powyższy tost to męska wariacja. Croque Madame na wierzchu zdobi jajo sadzone, nie przypomina Wam ono damskiego kapelusza? No! Teraz znacie już całą historię i z łatwością zapamiętacie, czym oba tosty się różnią. Spróbujcie koniecznie tostów z sosem beszamelowym zamiast śmietany. Też są wyborne!