Sery – kto ich nie lubi, a jeśli dodatkowo towarzyszy im kieliszek wina i dobry przyjaciel, to można siedzieć do rana.
Co zrobić, aby cieszyć się ich aromatem jak najdłużej? Dziś garstka informacji o przechowywaniu serów właśnie.

NIE KUPUJ SERÓW NA ZAPAS
Kierujmy się zasadą, że im twardszy ser, tym dłużej może być przechowywany, jednak to dłużej to tydzień, dwa. Sery twarogowe powinny być zjedzone do dwóch, trzech dni po zakupie. To co lubimy w nich, to niepowtarzalne aromaty, które z czasem ulatują. Pamiętajmy, że sery, które kupujemy są już dojrzałe i gotowe do spożycia.

PRZECHOWYWANIE
Nie dysponujemy chłodniami, gdzie możemy kontrolować wilgotność i temperaturę tak, jak robią to producenci. Dlatego pamiętajmy, aby nasze sery zabezpieczyć, kiedy leżakują w lodówce. Najczęściej używamy do tego celu pergaminu. Sery lubią pochłaniać zapachy, dlatego ich długie przechowywanie wpływa znacząco na utratę smaku i aromatu. Jest grupa zwolenników pojemników próżniowych, którzy bardzo sobie chwalą przechowywanie serów właśnie w nich.
Pamiętajmy, aby sery świeże przechowywać na wyższych półkach, sery dojrzałe, twarde na niższych.
Serów również nie mrozimy, tracą one całkowicie to, co najcenniejsze, czyli smaki i aromaty.

PODAWANIE
Sery dobrze jest wyjąć z lodówki na ok. godzinę przed podaniem. Odzyskują i uwalniają wtedy swoje najprzedniejsze cechy. Podobnie rzecz ma się z winem. Serów nie kroimy na kawałeczki jeśli mają leżakować na półmiskach czy tacach. Podajemy je w całości na deskach i odkrawamy kawałek przed spożyciem.