Serwatka to nic innego jak produkt uboczny przy produkcji sera. Sama nazwa produkt uboczny nie zachęca do skierowania na nią naszej uwagi, ale czy słusznie?

Od czasów Hipokratesa i poznania tajników fermentacji serwatka była napojem znaczącym dla zdrowia. Ten słynny medyk wprowadził pojecie diety jako profilaktyki leczenia chorób. On również polecał serwatkę, jako specyfik wzmacniający. Co w takim razie ta serwatka ma w sobie, że polecają ją na różne dolegliwości?

Wielkie znaczenie ma tu białko serwatkowe. W naukowych publikacjach znajdujemy informacje, że jest ono bardzo wartościowe w procesie metabolizmu, lepiej stymuluje spalanie tłuszczy niż inne białka, czy kazeina. Jest niskokaloryczna, co ważne dla osób dbających o linię. Zawiera również wszystkie aminokwasy, które budują mięśnie szkieletowe.
W badanych grupach osób pijących codziennie serwatkę odnotowano obniżenie cholesterolu i frakcji LDL. U astmatyków objawy choroby złagodziły się, a ciśnienie obniżyło się. Wszystko to ma istotny wpływ na stan zdrowia naszego serca, a co za tym idzie zapobiega udarom i zawałom.
Ponadto odnotowano u grupy badanych spowolnienie rozwoju chorób nowotworowych.

Białka serwatkowe są lepiej trawione przez człowieka niż białka kazeinowe, a serwatka kozia ma ich o wiele więcej niż serwatka z mleka krowiego. Białka te doskonale wiążą witaminę D oraz są nośnikami wielu pierwiastków takich jak wapń, cynk, fosfor, kobalt, czy magnez. Serwatka odgrywa coraz ważniejszą rolę w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych takich jak dna moczanowa, miażdżyca, hemoroidy, cukrzyca, czy wszelakie schorzenia dermatologiczne z łuszczycą na czele. Stosuje się ją również przy choroabch Alzheimera i Parkinsona.
Zaobserwowano również szybsze gojenie się ran.

Serwatka stymuluje pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek. Wzmacnia błonę śluzową żołądka. Przyspiesza proces odtruwania i eliminacji toksyn z organizmu.
Pić ją powinni wszyscy, którzy mają problem z nieświeżym oddechem.

Serwatka to również źródło witamin z grupy B. Posiada właściwości antyoksydacyjne. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Zawarta w niej β-laktotensyna wykazuje aktywność antystresową.

Jest jeszcze jedna istotna dla kobiet informacja. Serwatka znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Nawilża i odżywia skórę, zmniejsza liczbę zmarszczek i ich głębokość.

Pamiętajmy, aby w pełni korzystać z serwatkowych skarbów przechowujmy ją w lodówce i spożyjmy do 7 dni po pozyskaniu z mleka.
Jednym słowem Na zdrowie kochani!